Järbo Alpacka Solo
Innehåll: 100% Alpackaull
Vikt/längd: 50g = ca 167 meter
Rekommenderade stickor: 3.50 mm
Masktäthet: 10 x 10 cm = 24 m x 31 v
Tvättråd: Handtvätt i ljummet vatten / Plantorkas
Järbo Alpacka Solo
Järbo Alpacka Solo är ett exklusivt garn spunnet av 100% ren alpackaull från Peru. Garnet är silkesmjukt, lätt och elastiskt, vilket gör det särskilt behagligt att bära direkt mot huden. Det har en naturlig lyster och en fin struktur som lyfter både enkla och mer avancerade stickmönster.
Användning
Alpacka Solo är idealiskt för mjuka tröjor, koftor, mössor, halsdukar och babykläder. Garnets naturliga värme och andningsförmåga gör det användbart året runt – både inomhus och utomhus.
Produktegenskaper
- Naturlig lyx: 100% alpackaull ger en silkeslen yta och en glansfull finish
- Året-runt-komfort: Isolerar effektivt mot kyla och låter huden andas när det är varmt
- Hållbarhet: Alpackorna lever fritt i Anderna och har minimal miljöpåverkan
Tips för användning
Sticka gärna med lösare hand för att framhäva garnets fall och mjukhet. Alpacka Solo fungerar även utmärkt för flerfärgsstickning och kan med fördel kombineras med silke eller mohair för extra textur och lyster.
Varför välja detta garn?
Alpacka Solo är det perfekta valet för dig som söker ett garn med naturlig elegans, hög slitstyrka och komfort – med gott samvete för både djur och miljö.
Se liknande produkter här
- Se alla garner från Järbo här
- Se alla garner av alpacka här
- Se alla garner för stickor 2.50–3.50 mm här
- Se alla stickmönster för stickor 3.00–3.50 mm här
Det finns inga recensioner här. Vi kommer gärna om du vill rapportera som den första.