Viking Snorre Idun
Material: 50 % ull, 25 % alpacka, och 25 % nylon
Vikt/längd: 50 g = 100 meter
Rekommenderade stickor: 3.50–4.00 mm
Masktäthet: 10 cm = 22 m
Tvätt: Maskintvätt, max 30 °C / Får ej torktumlas / Får ej strykas eller blekas
- Köp 5 eller mer för att 43.95 SEK per styck.
- Köp 7 eller mer för att 40.95 SEK per styck.
- Köp 10 eller mer för att 38.95 SEK per styck.
Viking Snorre Idun
Viking Snorre Idun är ett mjukt och slitstarkt garn som kombinerar varma naturfibrer med hållbarhet. Med en blandning av ull, alpacka och nylon är detta garn idealiskt för både klädesplagg och inredningsprojekt. Den behagliga strukturen och naturliga värmen gör det till ett givet val för allt från tröjor till filtar.
Användning
Garnet passar perfekt till tröjor, västar, kuddar och annan heminredning där man önskar både mjukhet och hållbarhet. Det lämpar sig även för barnkläder och accessoarer.
Produktfördelar
- Mjukhet: Ull och alpacka gör garnet extra mjukt och skönt mot huden.
- Värme: De naturliga fibrerna ger god isolering och passar perfekt för vinterprojekt.
- Slitstyrka: Tack vare nyloninnehållet är garnet hållbart och håller formen vid användning och tvätt.
Tips för användning
Använd Viking Snorre Idun till mysiga hemprojekt som kuddar och filtar, eller sticka varma tröjor och västar för både barn och vuxna. Garnet är också utmärkt till struktur- och flätmönster där dess fyllighet och stadga skapar ett snyggt resultat.
Varför välja detta garn?
Viking Snorre Idun kombinerar det bästa från naturen med praktisk hållbarhet. Ett mångsidigt garn som tål vardagsbruk utan att kompromissa med komfort och uttryck.
Se liknande produkter här
Det finns inga recensioner här. Vi kommer gärna om du vill rapportera som den första.